Ще Гіппократом відзначалася величезна користь бузини чорної на організм людини, тому рослина в деяких країнах була зарахована до розряду священних. В наші дні її цілющий ефект використовує традиційна і нетрадиційна медицина. Лікувальні властивості і протипоказання бузини чорної заслуговують докладного вивчення.
Бузина характеризується високою біологічною активністю. Зміст в ній вітамінів і мікроелементів залежить від обраної для висадки місцевості і клімату. Рослина характеризується хорошою тіньовитривалістю і любить родючі грунти.
Хімічна будова чорної бузини характеризується наступними компонентами:
- дубильними речовинами
- елементами парафіну
- безліччю кислот
- найпростішими вуглеводами (фруктозою, глюкозою)
- амінокислотами
- ефірними маслами
- таніном
Плоди рослини містять вітаміни групи А, В, Е, валеріанову, оцтову, лимонну кислоти, мінеральні солі, сполуки йоду. Листя бузини багаті залізом, кальцієм, натрієм, цинком, міддю, селеном, магнієм. Також в них присутній фосфор, калій, смоли, аскорбінова кислота. У квітках багато флавонових глікозидів, рутина, холіну, речовин, близьких за будовою до статевих гормонів. Насіння містить жирну олію і самбунігрін. Калорійність свіжих ягід становить всього 73 ккал на 100 г продукту.
Концентрат плодів Sambucus nigra використовується для випуску лікарських засобів. Але найчастіше використовується сік, сироп, відвар, настоянка з плодів і квіток.
Їх компоненти відрізняються наступним впливом на організм хворого:
- потогінна дія
- жарознижуюча
- антисептична
- сечогінна
- відхаркувальна
Ліки з бузини (Sambucus nigra) можуть вилікувати простудні та запальні захворювання бронхів, легенів, сечового міхура, нирок. Відвари підходять для промивання горла і порожнини рота. При гінекологічних недугах з них готують мікроклізми, спринцювання, ванночки. Свіжі і висушені ягоди застосовуються для приготування киселю від запорів. При застуді, грипі настойку застосовують для компрессових пов'язок і припарок.
Народна медицина рекомендує засоби з бузини при таких захворюваннях:
- попрілостях, опіках
- карбункулах
- псоріазі
- подагрі
- атеросклерозі
- поліартриті
- анемії
- ниркових кольках
- зниженні гостроти зору
- запаленні гемороїдальних вузлів
- головному і зубному болю
- надмірній вазі
- поганому обміні речовин
- раку початкових стадій
В наш час плоди бузини чорної широко застосовуються світовими компаніями при виготовленні сиропів для зміцнення імунітету, насичення організму необхідними мікроелементами, вітамінами та кислотами. Однією з найпоширеніших форм є сироп, що зумовлено його високою ефективністю та активною взаємодією з організмом, на відміну від іншіх форм.
Завдяки такому потужному комплексу активних речовин в бузині сиропи позитивно впливають на різні ланки організму в профілактиці, початку захворювання, самого лікування. Бузина має як противірусну активність, протибактеріальну дію, а також містить поліфеноли як сильні антиоксиданти, що і дає можливість підтримувати організм.